Взяти участь у проекті
Енциклопедія

Наука і освіта

Министерство освіти і науки України

За часи існування української держави, немало осіб зробили свій вклад в освіту і науку, проте варто зазначити, що вже із 1917 року українці намагалися самостійно контролювати дану сферу - одну із найважливіших сфер в життєдіяльності держави. Освіта формує націю, це також чудово розуміли в часи УРСР, тож освіта та наука залишалися під пильним оком.

Першим міністром освіти, в складі Ради Народних Комісарів УНР, став Іван Стешенко. З лютого 1918 року його заступив В.Прокопович, 26 грудня 1918 року, у Вінниці, був утворений новий уряд, і міністром освіти став П.Холодний, а невдовзі - Іван Огієнко. З 9 квітня 1919 року освітою відував А.Крушельницький, потім - Н.Григоріїв. В останньому уряді УНР, від 26 травня 1920 року В.Прокоповича головним освітяном знову став П.Холодний, натомість І.Огієнко завідував справами віровизнання.

З 1918 року існувала і посада наркому (до 1946 року) в складі більшовицьких урядів. Першим народним комісаром освіти став Володимир Затонський (17 грудня 1917—1918, січень 1919—1919, грудень 1919 — 20 квітня 1920, 30 жовтня 1922 — 14 березня 1924, 22 лютого 1933 — 3 листопада 1937). Потім його заступив Микола Врублевський (березень 1918—1918). Побували наркомами освіти: Гнат Михайличенко (травень 1919—1919), Михайло Панченко (1919), Олександр Шумський (21 листопада 1919, 1924-1927), Григорій Гринько (1920 — 1922), Микола Скрипник (1927-1933), Гр.Хоменко (1938 — 1939), Федір Редько (1939 — 1940), Сергій Бухало (1940 — 1943), останнім наркомом освіти і першим міністром освіти УРСР був Павло Тичина (1943-1948), потім свої слова в освіті сказали: Григорій Пінчук (1948-1957), Іван Білодід (1957-1962), Алла Бондар (1962-1967), Петро Удовиченко (1967 — березень 1971), Олександр Маринич (1971 — 1979), Михайло Фоменко (1979 — 1990), Володимир Пархоменко (1990).

Першим міністром освіти незалежної України став Іван Зязюн (3 серпня 1990 — травень 1992), потім міністрами запам'яталися Петро Таланчук (лютий 1992 — 6 липня 1994), Михайло Згуровський (18 листопада 1994 — 14 січня 1999), Валентин Зайчук (14 січня 1999 — 31 грудня 1999), Василь Кремень (30 грудня 1999 — 3 лютого 2005), Станіслав Ніколаєнко (4 лютого 2005 — 27 вересня 2007), Іван Вакарчук (18 грудня 2007 — 11 березня 2010), з 11 березня 2010 року - Дмитро Табачник.

9 грудня 2010 року Міністерство освіти і науки реорганізоване в Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України. 

На Міністерство покладені також функції ліквідованої Вищої атестаційної комісії України. Через Міністра освіти і науки, молоді та спорту України Кабінет Міністрів України спрямовує і координує діяльність таких центральних органів виконавчої влади: Державна служба інтелектуальної власності України, Державна служба молоді та спорту України, Державне агентство з питань науки, інновацій та інформатизації України.

Корисні посилання

Офіційний сайт Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України