Принять участие в проекте
Энциклопедия

Личности Гетманы и казацкие предводители

Хмельницкий Богдан (1595 - 1657)
Хмельницкий Богдан (1595 - 1657)
Богдан Хмельницкий
Владимир Сидорук, "Богдан Хмельницкий". Из частной коллекции Игоря Шарова
Владимир Сидорук, "Богдан Хмельницкий". Из частной коллекции Игоря Шарова
Памятник Богдану Хмельницкому, г.Киев, Софийская площадь. Фото: kievtown.net
Памятник Богдану Хмельницкому, г.Киев, Софийская площадь. Фото: kievtown.net
Памятник Богдану Хмельницкому, г.Белая Церковь. Фото: bc-rada.gov.ua
Памятник Богдану Хмельницкому, г.Белая Церковь. Фото: bc-rada.gov.ua
"Гетман Богдан Хмельницкий". Автор Леонид Денисенко. Фото: us.org.ua
"Гетман Богдан Хмельницкий". Автор Леонид Денисенко. Фото: us.org.ua

Хмельницкий Богдан (1595 - 1657)

Гетьман Війська Запорозького, керівник козацької революції, засновник Козацької держави – таким постає в історії України Богдан Михайлович Хмельницький.

За визнанням більшості дослідників, народився майбутній видатний полководець і державний діяч у 1595 році в родині чигиринського підстарости, сотника чигиринського полку Михайла Хмельницького. Освіту отримав у Київській братській школі та у Львівському єзуїтському колегіумі.

Здобувши освіту, Хмельницький згодом стає козаком і у 1620 році разом з батьком бере участь у поході в Молдавію проти турків. У битві під Цецорою героїчно загинув батько, а Богдан потрапив у турецький полон, де пробув два роки. Повернувшись до України, він невдовзі прибуває на Запорожжя.

Хмельницький бере участь, а потім і сам очолює морські походи, відбиття навали кримчаків. Це підносить його авторитет серед козацтва, допомагає зайняти високі пости. Обіймає посаду військового писаря, а згодом – одного з сотників Чигиринського полку. Саме тоді його помічає французький емісар граф де Брежі, він писав кардиналові Мазаріні: "Серед козаків є непересічний полководець Богдан Хмельницький, з котрим рахуються навіть при дворі". І вже за рік Хмельницький з загоном запорожців брав участь у війні Франції проти Іспанії й відзначився у взятті фортеці Дюнкерка.

Між тим польська шляхта посилює своє свавілля над українським народом. Жертвою став і Хмельницький: чигиринський підстароста Чаплинський силоміць захопив у нього хутір Суботів та до смерті побив його десятилітнього сина. Хмельницький не знайшов справедливості у жодній судовій інстанції і навіть у самого польського короля.

1647 року разом із старшим сином Тимофієм він втік на Запорізьку Січ, де роком пізніше підняв повстання, поклавши початок визвольній війні проти Речі Посполитої. Відкритим виступам передувала активна підготовча діяльність. Хмельницький заручився союзом із Туреччиною і Кримом, які надали йому політичну і військову допомогу. Були розіслані універсали до українського народу із закликами вступати до лав козацького війська, вдалося налагодити закупівлю зброї та боєприпасів, виробництво пороху.

Як наслідок, перемоги сорокатисячної армії гетьмана Богдана Хмельницького 1648 року у битвах під Жовтими Водами, Корсунем і Пилявцями розбурхали всенародне повстання проти польської адміністрації й польської шляхти в Україні. Тоді ж восени його армія захопила Львів, дійшла до Замостя. Урочистим і тріумфальним було повернення Хмельницького як "пресвітлого володаря й князя Руси" до Києва в грудні 1648 року.

Найважливішим історичним наслідком стало народження Козацько-Гетьманської Держави — Війська Запорізького. Створивши державний апарат, гетьман одночасно виховав цілу плеяду військових і цивільних керівників як з козацької старшини, так і з української шляхти.

Хмельницький запровадив ефективну податкову систему, за деякими даними, збирався налагодити карбування власних грошей.

Важливим питанням зовнішньополітичної діяльності для нього лишався і союз з московським царем, до якого ще влітку 1648 року він звернувся з проханням прийняти Україну під свою владу і надати їй військову допомогу.

Остаточно засади майбутнього договору між Україною та Росією були узгоджені 18 січня 1654 року на раді у Переяславі. У підписаних в березні цього ж року "Березневих статтях" Україна зберігала свою військово-адміністративну систему на чолі з гетьманом, але між тим позбавлялася права на самостійні відносини з Польщею та Туреччиною. Наступні роки, зокрема Вільнське перемир'я Росії з поляками, показали, що російський цар розпочав наступ на автономні права України.

Богдан Хмельницький намагався сформувати антипольську коаліцію із Швецією, Семигородським князівством та іншими державами, але тяжко захворів і 6 серпня 1657 року помер у гетьманській резиденції в Чигирині. Його було поховано в Іллінській церкві у Суботові.

Оспіваний у народній творчості, численних наукових дослідженнях, Богдан Хмельницький навічно увійшов в історію нашої країни.